Bibliotekarze gminy Łysomice są już po dwóch spotkaniach z bibliotekami partnerskimi w ramach Programu Rozwoju Bibliotek ,realizując plan edukacji mieszkańców gminy . Dnia 5 grudnia 2012 r. odbyło się szkolenie „Agresja wśród dzieci i młodzieży”. Prowadząca zajęcia p. Wiesława Kuban  zapoznała uczestników ze źródłami agresji wśród dzieci i metodami radzenia sobie z nimi. W bardzo przystępny sposób radziła uczestnikom szkolenia jak najskuteczniej reagować na przejawy agresji. Prowadząca zaprezentowała również książki, których jest współautorem a dotyczą tych zagadnień. W zajęciach brali udział : przedstawiciele Urzędu Gminy, pedagog SP w Świerczynkach, przedstawiciel Zespołu Szkół nr 2 w Turznie oraz bibliotekarze z gminy Chełmża, Łubianka , Skępe (nasze biblioteki partnerskie w programie) oraz bibliotekarze gminy Łysomice

Dnia 13 marca 2013 r. odbyło się szkolenie pt. „Rola baśni we współczesnym świecie”, prowadząca je psycholog i socjoterapeutka Wisława Korbut-Sułek na początek wprowadziła nas w odpowiedni nastrój a następnie zastanawialiśmy się: jaka jest definicja baśni?, po co dzieci uciekają do świata baśni?, co daje świat fantazji?, jakie baśnie są nadal aktualne? ,jakie współczesne smoki i wiedźmy spotykamy we współczesnym świecie?

Były również zajęcia praktyczne, każda z nas pisała bajkę na temat problemów najbliższej koleżanki i hipotetycznego dziecka.

W szkoleniu uczestniczyło 10 osób, poza bibliotekarkami z gminy Łysomice przedstawicielka ZS nr 1w Łysomicach i bibliotekarka z gminy Łubianka.

SPOTKANIE BIBLIOTEK PARTNERSKICH

 

Dnia 29 maja 2013 r. bibliotekarki gminy Łysomice po raz trzeci spotkały się ze swoimi koleżankami z bibliotek partnerskich : z Łubianki, Skępego i gminy Chełmża. Spotkanie zrealizowano z mikrograntu  „Podaj dalej”, prowadzonego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje Program Rozwoju Bibliotek, który ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. W trakcie spotkania odbyły się warsztaty wykonywania kwiatów z bibuły włoskiej, nauczyłyśmy się jak zrobić stokrotki, niezapominajki, krokusy i róże. Następnie udałyśmy się na zwiedzanie Regionalnej Izby Historii i Tradycji w Łysomicach, przy ul. Wiśniowej 5., gdzie miałyśmy okazję podziwiać sprzęty życia codziennego sprzed 150-100 lat. Niewątpliwą atrakcją kompleksu muzealnego jest oryginalna kuźnia z miechem, podkowami i narzędziami kowalskimi. Kuchnia wyposażona w piec do wypiekania wafli w 100-letniej wafelnicy. Izba, w której znajdują się oryginalne sprzęty ze wspomnianego okresu – skrzynie, łóżka czy kołowrotki. Jest też izba szkolna z szkolnymi ławkami i kałamarzami z początku XIX wieku. Zainteresowanych historią II wojny światowej, zaintryguje ziemianka, w której mieszkali partyzanci w czasie wojennej zawieruchy.

Spotkania są finansowane z mikrograntu ”Podaj dalej” otrzymanego ze Stowarzyszenia Akademia Filantropii w Polsce. Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje Program Rozwoju Bibliotek, który ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

http://www.biblioteki.org/repository/PLIKI/UCZESTNICY/MATERIALY_PROMOCYJNE/logo_FRSI_pelna_nazwa_PL_300dpi.jpghttp://www.biblioteki.org/repository/PLIKI/DOKUMENTY/MATERIALY%20PROMOCYJNE/logo_nazwa_PL_300dpi.jpghttp://www.biblioteki.org/repository/PLIKI/DOKUMENTY/MATERIALY%20PROMOCYJNE/Logo_PAFW-PRB_PL_B.jpg